Graph Analysis: Finding Apple Quantity at $9 from Price-Quantity Chart

Question

The graph below depicts the price of apples relative to the quantity.

How many kg of apples can you buy for $9?

–3–3–3–2–2–2–1–1–1111222333444555666777888999101010111111121212131313141414151515161616171717181818191919202020111222333444555666777888999101010111111121212kg de manzanasPrecio

Video Solution

Solution Steps

00:00 Find how many kg of apples you can buy for 9 NIS
00:03 The Y-axis represents the price, we'll find 9
00:07 Draw a perpendicular line from this point to the X-axis
00:10 The X-axis represents the kg of apples per price
00:13 And this is the solution to the question

Step-by-Step Solution

Let's first observe the Y-axis which is representative of the price. Locate 9 dollars - and mark a point.

From this point, we'll draw a vertical line until we meet the straight line.

Now let's observe the X-axis which is representative of the quantity in kg.

We'll draw a line from the point where we reached the Y-axis to the straight line, towards the X-axis and determine the weight: 8 kg.

Answer

8